Stádia

hemoroidy2

Hemoroidální onemocnění dělíme do 4 stadií:

  • I. stádium – tzv. vnitřní hemoroidy, se projevují občasným krvácením, přítomností krve na toaletním papíru. Krvácení v tomto stadiu není masivní. Výhřez sliznice s hemoroidálními pleteněmi během defekace zde není přítomen.
  • II. stádium - je charakterizováno přítomností obvykle častějšího a většího krvácení. Může se zde začít objevovat i občasné svědění v okolí konečníku. Hemoroidy jsou lokalizovány v análním kanálu, během defekace dochází k výhřezu hemoroidů umístěných pod sliznicí mimo anální kanál s tím, že po defekaci se obvykle spontánně reponuje nazpět.
  • III. stádium - projevující se častým, nezřídka masivním krvácením, objevující se i spontánně bez souvislosti s defekací. K dalším příznakům zde patří nepříjemné a mnohdy urputné svědění, občas se objevuje špinění a pocit vlhké řiti. Stadium je charakterizováno výhřezem sliznice s hemoroidy během defekace mimo anální kanál tak, že je nutné vzniklý prolaps / výhřez / korigovat manuální repozicí.
  • IV. stádium – nejtěžší stadium onemocnění, je stav, kdy je přítomen trvalý výhřez hemoroidálních plexů včetně sliznice mimo anální kanál. Často zde dochází k rozvoji zánětu, trombózy, nezřídka i ischemie sliznice. Onemocnění bývá doprovázeno krutými bolestmi, zvýšenou teplotou, špiněním a masivním krvácením. Na tyto komplikace může někdy upozornit i nepříjemný zápach.