Hemoroidy

hemoroidy

Hemoroidální onemocnění – žilní onemocnění postihující vnitřní i vnější hemoroidální plexus /pleteň/ lokalizované na obou koncích análního kanálu. Většinou se jedná o vakovitě rozšířené žilní pleteně, tvořící uzly pod sliznicí konečníku, které jsou často doplňovány jejich výhřezem včetně anální sliznice. U rozvinutého onemocnění obvykle dochází k jejich výhřezu i mimo konečník, v pozdních stadiích onemocnění se jedná o výhřez trvalý.

Stádia

hemoroidy2

Hemoroidální onemocnění dělíme do 4 stadií:

  • I. stádium – tzv. vnitřní hemoroidy, se projevují občasným krvácením, přítomností krve na toaletním papíru. Krvácení v tomto stadiu není masivní. Výhřez sliznice s hemoroidálními pleteněmi během defekace zde není přítomen.
  • II. stádium - je charakterizováno přítomností obvykle častějšího a většího krvácení. Může se zde začít objevovat i občasné svědění v okolí konečníku. Hemoroidy jsou lokalizovány v análním kanálu, během defekace dochází k výhřezu hemoroidů umístěných pod sliznicí mimo anální kanál s tím, že po defekaci se obvykle spontánně reponuje nazpět.
  • III. stádium - projevující se častým, nezřídka masivním krvácením, objevující se i spontánně bez souvislosti s defekací. K dalším příznakům zde patří nepříjemné a mnohdy urputné svědění, občas se objevuje špinění a pocit vlhké řiti. Stadium je charakterizováno výhřezem sliznice s hemoroidy během defekace mimo anální kanál tak, že je nutné vzniklý prolaps / výhřez / korigovat manuální repozicí.
  • IV. stádium – nejtěžší stadium onemocnění, je stav, kdy je přítomen trvalý výhřez hemoroidálních plexů včetně sliznice mimo anální kanál. Často zde dochází k rozvoji zánětu, trombózy, nezřídka i ischemie sliznice. Onemocnění bývá doprovázeno krutými bolestmi, zvýšenou teplotou, špiněním a masivním krvácením. Na tyto komplikace může někdy upozornit i nepříjemný zápach.

Jaká je příčina vzniku onemocnění

Příčina vzniku hemoroidálního onemocnění je multifaktoriální, zejména se zde však uplatňuje přetlak v žilním řečišti v oblasti malé pánve a konečníku.

K negativním faktorům, které ovlivňují vznik hemoroidů patří:

Negativní faktory
genetická dizpozice
sedavé zaměstnání
nedostatek pohybu
chronická zácpa
nedostatečný příjem vlákniny
obezita

Velmi často jsou tímto onemocněním postiženi profesionální řidiči, piloti, obchodní zástupci, vzpěrači, počítačoví technici a kancelářské profese. Z výčtu příčin lze odvodit, že kromě pečlivé hygieny studenou vodou bez mýdla a zdravé stravy, nemáme mnoho preventivních opatření.

Léčba

Léčba: I. a II. stádium hemoroidálního onemocnění

Venotonika

V ambulantní léčbě se uplatňují - venotonika, které zvyšují odolnost žilní stěny a léky působící lokálně. Tyto léky zmenšují otok i podráždění kůže perianální oblasti a análního kanálu. Užívají se ve formě mastí nebo rektálních čípků. Některé z nich obsahují i kortikoidy.

Chirurgická léčba

Barronova ligatura

Další, poměrně efektivní možností léčby hemoroidálního onemocnění v těchto stadiích je ligace prolabující sliznice s haemorhoidy pomocí gumových škrtících kroužků (Barronova ligatura), které způsobí jejich zánik včetně podvázané sliznice. Tato metoda je prakticky bezbolestná, s minimální množstvím komplikací, ke kterým mohou patřit časově omezené, přechodné tlaky v konečníku a občasné zakrvácení po jejich uvolnění. Tuto široce používanou a dobře tolerovanou metodu je možné doplnit foto či diatermickou koagulací, které se aplikuje lokálně na zbytnělou vnitřní hemoroidální pleteň, čímž dochází k její redukci. / IRL, Haemoron, Ultroid /.

Laserová ablace

Nejmodernější metoda využívá přímou aplikaci laserové energie na žilní pleteň – laserová ablace hemoroidů (běžně se užívá v USA i v zemích EU). Je to v rukou proktologa standardní, účinná, efektivní a bezpečná metoda. Je založena na přímém a zrakem kontrolovaném zavedení laserového vlákna pod sliznici, do oblasti zbytnělých žilních pletení a cílené aplikaci laserové energie, čímž dochází k jejich významné redukci. Metoda je minimálně bolestivá, šetrná k okolí, velmi dobře tolerovaná pacienty. Lze ji provozovat i v ambulantních proktologických zařízeních či v rámci tzv. jednodenní chirurgie. 

Léčba: III. a IV. stádium hemoroidálního onemocnění

III. a zvl. IV. stadium hemoroidálního onemocnění, ev. další komplikace, bývá obvykle řešeno za hospitalizace. Po zklidnění zánětu( je-li přítomen) je pacient obyčejně indikován k chirurgickému odstranění hemoroidů v celkovém znecitlivění. Riziko poškození svěrače během operace s následným rozvojem inkontinence stolice je udáváno okolo 3 -5%.

 

Vyšetření, léčba hemoroidů na našem pracovišti

V našem proktologickém centru odstraňujeme hemoroidy zcela šetrnými metodami.

  • Vstupní vyšetření konečníku (ano-rektoskopie), je prováděna za použití Mesocain gelu, který umožní lékaři takřka bezbolestné vyšetření celého análního kanálu a konečníku.
  • Cílem vyšetření je určení typu a stadia onemocnění konečníku /zánět, praskliny, hemoroidy atd./a provedení preventivní onkologické prohlídky v rozsahu vyšetření (tj. vyloučení nádorového onemocnění). Na základě těchto vyšetření je pak stanovena optimální individuální léčba.
  • Vlastní zákrok, tj. odstranění hemoroidálního uzlu (ligace, laserová operace), probíhá v bezprostřední návaznosti na tato vyšetření, aniž by došlo ke zvýšení zátěže pacienta.
  • Po zákroku může pacient pociťovat určitý tlak v oblasti konečníku či menší bolest břicha. Může dojít i k mírnému zakrvácení. Všechny tyto méně příjemné projevy je možné tlumit užitím tablet proti bolesti. Je třeba dodržovat dostatečný pitný režim / 2,5 l/24 hod/, prospěšné se zdá omezení kořeněných a kyselých jídel a dostatek vlákniny ve stravě. Oblast konečníku je doporučováno po zákroku alespoň 2x denně sprchovat, vhodné je i použití bidetu. Vyšší fyzickou námahu i konzumaci alkoholu je zapotřebí omezit po dobu 5 - 7 dnů po provedeném zákroku.

Jaká je prevence hemoroidů?

Vhodnou prevencí kromě dietních doporučení jako jsou racionální strava, dostatek tekutin a dostatek vlákniny, jsou i režimová opatření, kam řadíme především dostatek pohybu a odpovídající péči a hygienu konečníku. U hemoroidů se uplatňuje zásada včasného řešení problému u specialisty. Pro ideální léčbu onemocnění a možnosti využít šetrných, prakticky bezbolestných metod, je velmi důležitá včasná návštěva proktologa, ideálně již v okamžiku prvních projevů příznaků onemocnění. V těchto případech je možné zbavit se onemocnění konečníku bez hospitalizace, formou několika krátkých návštěv, i bez doporučení praktického lékaře. Volné termíny jsou nabízeny zpravidla do týdne s ohledem na přání a žádost pacienta.

Ceník

 Výkon  Cena
Vyšetření proktochirurgem  
500,- Kč
Laserová ablace hemoroidů  
13 000,- Kč