EVLA (endovenozní laserová ablace)

evlaFotona_2

Princip metody 

Základním principem léčby laserem je přeměna energie světelného paprsku v tepelnou energii, způsobující var krve a přehřátí přilehlé části žilní stěny a narušení kolagenních vláken při zachování nepoškozených okolních struktur. Konečným a výsledným efektem je kontrakce až úplné zatavení žíly. V časovém obdobi 6–12 tydnů po vlastnim zákroku jsou postupné fibrotické změny stěny žíly a její involuce.

Na našem pracovišti využíváme k endovaskulárním operacím varixů nejmodernější laserový systém Fotona.

Průběh zákroku

evla_zakrokevla_zakrok_2

Při tomto minimálně invazivním způsobu léčby se pouze z vpichu pod ultrazvukovou kontrolou zavádí optické vlákno laseru do žíly v rozsahu, kterou je nutné odstranit. Při vytahování vlákna se postupně celá poškozená žíla zataví. Po zákroku nejsou jizvy a jsou jen minimální krevní podlitiny. Následuje kosmetická část operace, kdy z malých vpichů 2-3 mm se pomocí speciálních háčků odstraňují křečové žíly(flebectomie), po zákroku je nasazena kompresní punčocha. Celkově výkon trvá cca 30-60 minut záleží pokročilosti nálezu. Metoda se provádí ambulantně v lokální anastezii.S minimem pooperačního omezení a s krátkodobým nošením punčoch.

Anestezie

Výkon provádíme v lokálním (místním) znecitlivění, případně jsou využívány kombinované metody anestezie, jako je analgosedace. Jedná se o velmi šetrný postup oproti klasické celkové anestezii.

Po zákroku

Bezprostředně po zákroku je možno odejít s výhodou v doprovodu druhé osoby domů.

Pooperační doba

Kompresní punčochy po zákroku se nosí první den 24 hod, poté 7-10 dnů přes den. Pacient je od nás dostane v rámci balíčku.

Za 2-3 dny od výkonu je pacient kontrolován operatérem s provedením pooperačního ultrazvukového vyšetření.

Omezení po výkonu

Na tří týdny je pacient omezen od velké fyzické námahy, nesmí provádět fyzicky náročné úkony( tůry,jízda na kole,cvičení,plavání,atd.),

Běžné aktivity provádí bez omezení.

Jak dlouho přetrvá výsledek?

Laserová metoda je vysoce účinným postupem, nicméně recidivu nelze nikdy zcela vyloučit. Závisí především na kvalitě cévní stěny, která je určena geneticky.